+48 607 587 145

Leczenie Kanałowe (endodoncja)

 

Endodoncja - Leczenie kanałowe

Leczenie Kanałowe Wrocław

Choć regularne wizyty u stomatologa nie uchronią przed próchnicą, to jednak szybkie wykrycie ubytków pozwala na ich wyleczenie przy minimalnej ingerencji w ząb. W przypadku bardziej zaawansowanej próchnicy stomatologia zachowawcza może nie wystarczyć. W przypadku mocno rozwiniętej próchnicy, zwłaszcza gdy infekcja dotyczy miazgi zęba, niezbędne może być leczenie kanałowe, zwane także leczeniem endodontycznym.

Na czym polega leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe zębów jest bardzo często jedyną drogą do uratowania zainfekowanego zęba. W naszej wieloletniej praktyce ciągle spotykamy się z różnymi przypadkami, gdzie leczenie endodontyczne jest najlepszą opcją zachowania naturalnego uzębienia. Choć wiele osób obawia się bólu, związanego z leczeniem kanałowym, to jednak dzięki rozwojowi techniki w dziedzinie endodoncji możliwe jest uratowanie zęba, który w innym wypadku podlegałby ekstrakcji. Leczenie endodontyczne może być stosowane w przypadku zębów, w których miazga uległa infekcji. Rozwój technologiczny sprawia, że leczenie kanałowe może być zastosowane w leczeniu zębów o skomplikowanym układzie korzeni. Możliwe jest także ponowne leczenie endodontyczne, jeżeli zachodzą takie wskazania.

Jak przebiega leczenie endodontyczne?

Przed rozpoczęciem leczenia endodontycznego stomatolog zleca wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, aby ocenić ilość korzeni zęba. Podczas wizyty dentysta zakłada koferdam, aby ochronić pole operacyjne przed dostaniem się śliny. Następnie otwiera ząb. Proces leczenia kanałowego polega na dokładnym oczyszczeniu kanałów korzeni zębowych oraz komory zęba z zainfekowanej miazgi przy użyciu specjalistycznych narzędzi, takich jak endometr. Kolejnym krokiem po oczyszczeniu jest odpowiednie przygotowanie obszaru pod szczelne wypełnienie, które odizoluje tkanki od środowiska bakterii. Przestrzenie powstałe po oczyszczeniu zęba wypełnia się dedykowanym materiałem (np. gutaperką). W przypadkach bardziej skomplikowanych w leczeniu endonotycznym może zostać zastosowany mikroskop operacyjny, który pozwala stomatologowi na lepszy ogląd kanałów. Mikroskop może być użyty na przykład w przypadku ponownego leczenia endodontycznego.

Metody endodoncji

W celu indywidualnego doboru najlepszej techniki opracowania kanałów dla danego przypadku zęba naszym Pacjentom proponujemy następujące metody leczenia:

  • Leczenie kanałowe metodą kondensacji bocznej
  • Leczenie endodontyczne metodą ciekłej gutaperki
  • Leczenie kanałowe pod mikroskopem

Endodoncja pod mikroskopem daje największą szansę trwałego wyleczenie zęba, ponieważ pracując w dużym powiększeniu widzimy nawet najmniejszych zmiany czy nieprawidłowości. Metoda ta daje nam możliwość  precyzyjnego oczyszczenia, a następnie – co jest bardzo istotne – bardzo dokładnego wypełnienia kanałów korzeniowych. Leczenie endodontyczne pod mikroskopem daje możliwość uratowania zębów, skazanych w innym przypadku na usunięcie. Wielokrotne powiększenie pola operacyjnego przez mikroskop pozwala endodoncie na dokładne oczyszczenie i wypełnienie kanałów, także podczas leczenie reednodontycznego.  

leczenie kanałowe pod mikroskopem Wrocław

Leczenie kanałowe pod mikroskopem

W naszej filozofii leczenia dbamy o każdy ząb, stale podejmując wyzwania, aby Pacjenci jak najdłużej mogli korzystać z własnego uzębienia. Niejednokrotnie leczenie kanałowe, inaczej zwane endodontycznym jest jedyną opcją pozwalającą na zachowanie własnego zęba. Leczenie kanałowe jest w stomatologii stosowane już od dawna. Jednak od paru lat rosnącą popularnością cieszy się leczenie kanałowe pod mikroskopem. Pozwala ono dentyście na dokładne zobaczenie wnętrza zęba.

Na czym polega leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Leczenie endodontyczne pod mikroskopem przebiega podobnie jak tradycyjne leczenie kanałowe. Różni się jedynie tym, że nad głową pacjenta znajduje się mikroskop operacyjny. Przed rozpoczęciem leczenia należy wykonać zdjęcie zęba, które uwidoczni ilość kanałów. Na początku zabiegu stomatolog zabezpiecza ząb przed dostaniem się śliny przy użyciu koferdamu. Następnie otwiera ząb i oczyszcza jego wnętrze z chorobowo zmienionej miazgi. Na tym etapie możliwe jest dokładne obejrzenie wnętrza cienkich kanałów zębowych przy użyciu mikroskopu, dzięki czemu stomatolog oczyści wszystkie kanały, a następnie zdezynfekuje je. Po osuszeniu kanałów następuje wypełnienie ich specjalną masą, zwaną gutaperką. Ostatnim etapem leczenia jest zamknięcie zęba.

Dlaczego warto korzystać z tego rodzaju leczenia?

Leczenie kanałowe jest często jedynym sposobem na uratowanie naturalnego zęba, który daje możliwość długotrwałej eliminacji dolegliwości. Dzięki rozwojowi tej dziedziny możliwe jest także ponowne leczenie endodontyczne oraz leczenie zębów, w których kanałach zostały pozostawione narzędzia andodontyczne.

Zabiegi endodoncji przeprowadzamy przy użyciu mikroskopu światowego lidera, szwajcarskiej firmy – Leica M320. Zabiegi leczenia kanałowego wymagają pracy w niewielkich szczelinach, dlatego tak ważna jest praca w znacznym powiększeniu, co zapewnia dobrą widoczność i precyzję, które są w tym zabiegu najważniejsze.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem pozwala na zlokalizowanie wąskich kanałów, opracowanie kanału zobliterowanego i naprawienie perforacji. Do wypełnienia kanałów używamy najwyższej jakości materiałów termicznych, a samo wypełnienie wykonujemy ciśnieniowo przy wykorzystaniu urządzenia do wypełniania kanałów szwajcarskiej firmy KERR. Tylko nowoczesne metody wypełniania kanałów pozwalają na szczelne wypełnienie systemu kanałowego zęba i szczelin we wszystkich  trzech wymiarach.  Przeprowadzane przez nas leczenie kanałowe zębów pod mikroskopem w dużym powiększeniu oraz przy użyciu osłony z koferdamu pozwala na osiągniecie najlepszych jakościowo i długotrwałych efektów.

Leczenie w Acusdent

Nasze doświadczenie wsparte nowoczesnym sprzętem i aparaturą powiększającą pozwala na leczenie kanałowe z gwarancją precyzyjnego oczyszczenia kanałów korzeniowych. Tylko takie podejście daje szanse na wyleczenie zęba, który w innym wypadku byłby skazany na usunięcie. Leczenie endodontyczne w wielu wypadkach pozwala na uchronienie przed ekstrakcją zęba. Rozwój stomatologii pozwala na skorzystanie z nowoczesnych rozwiązań, które pozwalają pacjentowi na wieloletnie zachowanie naturalnych zębów.  

Powtórne leczenie kanałowe pod mikroskopem Powtórne leczenie kanałowe Wrocław - pod mikroskopem

Powtórne leczenie kanałowe przeprowadzamy u Pacjentów, którzy mieli już wcześniej ząb przeleczony kanałowo jednak na skutek powstałych w nim nowych zmian konieczne jest ponowne szczelne wypełnienie kanałów. W przypadku Pacjentów, którzy mieli przeprowadzone leczenie kanałowe w sposób niewłaściwy lub nieskuteczny proponujemy zabiegi endodontyczne pod mikroskopem. Stosowane przez nas procedury przy powtórnym leczeniu kanałowym są skuteczną droga do uratowania zęba.   Podczas zabiegu powtórnego leczenia kanałowego konieczne jest wpierw skuteczne usunięcie starego wypełnienia i bardzo precyzyjne oczyszczenie kanałów. Takie postępowanie umożliwia dalsze działanie w postaci pewnego i skutecznego wypełnienia oczyszczonych szczelin. Dla zapewnienia skuteczności przeprowadzanych zabiegów leczenia kanałowego konieczna jest najwyższa precyzja pracy w niewielkich kanałach zębowych i dlatego tak ważne jest wykonywanie zabiegów w powiększeniu zapewniającym widoczność kanałów (pod mikroskopem).

Powtórne leczenie kanałowe zęba

W naszej praktyce zabiegi zarówno pierwotnego jak i powtórnego leczenia kanałowego przeprowadzamy z wykorzystaniem mikroskopu światowego lidera, firmy Leica, co w połączeniu z naszym doświadczeniem oraz wysokiej jakości materiałami zapewnia skuteczne wyleczenie zęba. Przeprowadzane w naszym gabinecie dentystycznym we Wrocławiu profesjonalne i efektywne powtórne leczenie kanałowe zębów pod mikroskopem odbywa się przy użyciu osłony z koferdamu, co pozwala na osiągniecie najlepszych jakościowych efektów i bezpieczeństwa. Jeżeli nie dochodzi do niedających się przewidzieć komplikacji cały zabieg endodontyczny, to leczenie jednoetapowe trwające 1 do 2 godzin i dając długotrwałe efekty leczenia.

Umów wizytę

+48 607 587 145
✉ gabinet@acusdent.pl

Gabinet dentystyczny Acusdent Wrocław,
Śródmieście, Psie Pole
Namysłowska 6a,
50-304 Wrocław